Hiram College

Honoring our students’ outstanding work

Each spring the Hiram College community gathers to honor all that our students have accomplished throughout the year. Various departments hold picnics, barbecues and award presentations to recognize and celebrate the work they have done. The festivities culminate in the campus-wide Honors Convocation, where we continue the tradition of handing out some of our community’s most prestigious awards.

2012 Award Recipients

President’s Achievement Award
2012 Recipients: Amy Morton and Shane Young

Distinguished Student Leadership Award
2012 Recipient: Jasmine Marks

Hal Reichle Memorial Award
2012 Recipients: Caleb Lemmo and Amy Morton

Nancy Moeller Award
2012 Recipient: Bianka Sinkfield

The Dr. Martin Luther King, Jr. Award
2012 Recipient: Steve Brown and La’Reshea Hunter

Yuksel Ismail Scholarship in Humanities
2012 Recipient: Jennie Minor

ODK National Leadership
2012 Recipients: Steve Brown, Cody McGill, Amy Morton, Alexander Singer, John Steele, Rebecca Szanto, Demetria Anderson

Phi Beta Kappa
2012 Inductees: New Student Members : Leah P. Christopher, Maryann M. Hudak, Francesca L. Luppino, Rachael A. Purta, Allison E. Steele, Erica C. Templeton, Ken J. Young, Milica Zivak; Alumnus Member : John N. Mager III, Ph.D., Class of 1992

Alpha Society Graduating Seniors

Thomas Ball
Cara Battaglia
Michael Carey
Maureen Carroll
Caroline Christoff
Miriam Clarke
Grace D’Angelo
Kevin Deidrick
Alina Dvorak
Alexander Gill
Moira Glover
Alan Greathouse
Tamara Guseman
Joseph Hengoed
Michelle Hickox
Maryann Hudak
Richard Ivans
John Jordan
Kenneth Kall
India Keller
Kritsinee Khowcharoen
Connie Knop
Samantha Kobus
Elizabeth Kresse
Sara Lazio
Alexis Linton
Francesca Luppino
Timothy Luttermoser
Jasmine Marks
Linda McConnell
Ann McKee
Jennie Minor
Tessianna Misko
Rebecca Moseley
Sara Natera
Alexandra Oleszko
Sarah Pavolko
Rachael Purta
Kimberly Riffle
Eileen Russell
Rachel Searle-White
J Shaffer
Nitisha Shrestha
Zachary Sunderman
Alexis Swanson
Jeremiah Swetel
Bonnie Sypolt
Rebecca Szanto
Erica Templeton
Kara Vantaggi
Ken Jon Yeong
Milica Zivak

Alpha Society Juniors, Sophomores and First-Years

Caitlin Adams
Zeerak Ahmed
Michelle Allamon
Le’Asia Allen
Laila Almassri
Manuel Angel
Lisa Bartlette
Emily Beeman
Joyce Beeman
Kathleen Behra
Renee Bellis
Rachel Bernstein
Jessica Berube
Rick Bliss
Patricia Bohls
Juanita Bowe
Brian Bowser
Sulochana Bramhacharya
Maura Brett-Eiger
Rachel Buckley
Loan Bui
Jessica Buttitta
Caitlyn Caldwell
Alisa Cario
Niccole Catlett
Tshering Choden
Anthony Clemente
Benjamin Coll
Leigh Collier
Sarah Condon
Brendan Curtin
Robert Danczak
Wendy Dicks
Kate Dlugosz
Edward Dubiel
Leah Efferson
Zachary Fiest
Tiffany Foster
Rachael Fowler
Abegel Freedman
Courtney Freyhauf
Tomoyuki Fujimoto
Kaylyn Gamertsfelder
Ashley Gat
Devlin Geroski
Jessica Gezymalla
Robert Glowacki
Shannon Govern
Ryan Greenhill
Jessica Gruden
Jonathan Hall
Diontely Harper
Kathleen Harth
Laetitia Hight
Nan Hu
Kayla Hunter
Meghan Huntley
Stephany Judd
Julia Kantorik
John Kesegich
Carly Kidner
Christine Kindel
Rachelle Kovacic
Ryan Kuhar
Lisa Lantagne
Sharon LaPore
Jessica Lenoir
Monica Lucas
Robert Maganja
Rachel Major
Tiffany Marchewka
Matthew Margo
Ashley Marsh
Brooke Mayle
Anthony McElrath
Cody McGill
Megan McNulty
Robert Meeker
Carol Milani
Adam Miller
Ariel Minardi
Elizabeth Moore
Samantha Morford
Amy Morton
Bryan Nemire
Ellen Nicholson
Megan Orosz
Hannah Petcovic
Rachel Petrack
Salena Ramsey
Elise Randall
Joseph Randolph
Donald Reedy
Mary Regalado
Dawn Richards
Ellen Rochford
Jacob Savel
Haleigh Scherma
Owen Schoeniger
Monica Schultz
Victoria Sferra
Sydney Shawgo
Randall Shearer
Kristy Sheer
Hannah Shrader
Alen Siljak
Rachelle Simmers
Robin Singleton
Jonathan Sitosky
Lydia Snyder
Majdal Sobeh
Abigail Staysa
Lorraine Stringer
Tyler Thomas
Julie Thompson
Matthew Thompson
Ethan Tope
Brianna Trivelli
Courtney Wade
Jonathan Warren
Chad White
John Wickersham
Brian Wilbur
Hin Yan Wong
Miranda Wright
Yuting Ye
Shane Young

 

Academic Achievement Department Awards

Art Department

Alex and Tamara Brady Pendleton Best in show Award
2012 Recipient: Elizabeth Gress

Paul A. Rochford Award for Excellence
2012 Recipient: Patrick Mehen

Ellen Jagow Award for Painting
2012 Recipient: Dawn Richards

Abigail Flint Award for Photography
2012 Recipient: Michelle Crowl

Award for Outstanding work by Freshman or Sophmore
2012 Recipient: Niesha Zeigler

Juror’s Mention
2012 Recipients: Kristen Cooney, Bryan Kinches, Lydia Snyder

Art History Book Award
2012 Recipient: Michael Fanara

Biology Department Awards

James H. Barrow Scholarship in Biology
2012 Recipient: Thomas Lacerda

Dwight. H. and Trudy Berg Scholarship
2012 Recipient: Bryan Nemire

Eastman Kodak Company Awards
2012 Recipients: Andrew Burns, Alex Butcher, Miriam Clarke, Anthony Clemente, Tamara Guseman, Laurie Rich, Kathryne Rumora, Lacey Zerner

Grace Pickford Scholarship
2012 Recipient: Allison Steele

Kelton Scott McMurray Memorial Scholarship
2012 Recipient: Ariel Pund

Paul Smey Award in Biology
2012 Recipient: Eileen Russell

Thomas E. Lingafelter Memorial Award
2012 Recipient: Sarah Stevens

Biomedical Humanities Department Awards

Carol Donley Scholarship Award
2012 Recipient: Jessica Gruden

Best Overall Contributions to Senior Capstone
2012 Recipients: Toby Gerez, Tamara Guseman

Chemistry Department Awards

Outstanding First Year Student and CRC Taylor/ Francis Publishing Award
Tiffany Marchewka

Outstanding Sophomore Student
Michelle Bezek

Outstanding Junior Student
William Novak

Outstanding Senior Student
Elvis Cudjoe

Outstanding Senior Biochemistry Student
Tammy Guseman

Outstanding General Chemistry Student
Sarah Condon

Outstanding Organic Student
Jessica Gruden

Outstanding Inorganic Student
Adam Miller

Outstanding Analytical Student
Milica Zivak

Outstanding PChem Student
Eileen Russell

Outstanding Biochemistry Student:
Robert Glowacki

Outstanding Departmental Service:
Elvis Cudjoe, Laurie Rich

Lubrisol Scholarship
David Klecyngier

Center for Engaged Ethics Award

Tom and Betty Nicolls First Year Ethics Essay Contest
2012 Recipients: Majdal Sobeh (first place), Marshal Sarginger (second place), Kelly Scott (third place)

Center for Integrated Entrepreneurship Awards

Fall Ideablitz TM Idea Competition
Recipients: Harrison Dickerhoof, Oliver Dickerhoof, Christian Dowdy, Isaiah Gwynn, Tiffany Shields (first place), Dario Pelemis, Jeff Schofield, Jayveer Sodiwal (second place), Claudia Allen, Maryann Frank, Elidia Hernandez, Kyle Meggas, Curtis Webster (third place)

Spring Ideabuild TM Idea Competition
Recipients: Stefan Babb, Rufin Sime, Alejandro Ruiz, Jameal Welcome (first place), Anthony Marchi, Gurneet Raina (second place), Rodney Jacobs (third place)

EEC’s IdeaLabs TM Regional Competition
Representing Hiram: Elidia Hernandez, Kyle Meggas, Curtis Webster

Communication Department Awards

Lambda Pi Eta
2011-2012 Inductees: Sarah Bee, Kimberly Bushek, Natasha Elder, Elizabeth Gress, Kristen Cooney, Francesca Luppino, Alisa Manna, Brittany Milite, Annie Reagan, Alexandra Singer, Zachary Sunderman, Erica Templeton, Jamie Zychowski

The Russell L. Caldwell Memorial Research Award
2012 Recipient: Natasha Elder

Computer Science Department Awards

Irina Lomonosov Award
2012 Recipient:Rachael Purta

Angela Guercio Award
2012 Recipient: Cody Depew

Herbert L. Jones Memorial Award in Mathematics
2012 Recipient: Justin Wisniewski

Hiney Mathematics Award
2012 Recipients: Cody Depew, Rachael Purta

Economics Management and Accounting Department Awards

Allyn A. Young Memorial Prize in Economics
2012 Recipients: Michael Carey, Kritsnee Khowcharoen

Institute of Management Accountants Outstanding Accounting Student Award
2012 Recipient: Kaitlyn Hite

Institute of Internal Auditors Outstanding Accounting Student Award
2012 Recipients: Kaitlyn Hite, Jeffrey Skingel (Certified Management Accountant), Cory Turner, Shelby Warrens

Robert Paul Ferguson Memorial Prize in Management
2012 Recipient: Shaina Bryan

English Department Awards

Howard Seymour Bissell Scholarship Fund
2012 Recipient: Caitlyn Caldwell

Carl R. Brown Memorial Scholarship
2012 Recipient: Joseph Randolph

Grace J. Chamberlain Prize in Creative Writing
2012 Recipient: Nick Sawatsky

English Department Book Award
2012 Recipients: Molly Ackerman, William Applebee

Hiram College Writing Center Award
2012 Recipient: Rebecca Szanto

John S. Kenyon Memorial Award in English
2012 Recipients: Maryann Hudak, Francesca Luppino

Richard C. Underwood Endowed Memorial Fund
2012 Recipients: Devlin Geroski, Matthew Margo

Foreign Language Department Awards

Lee and Irma Cannon Memorial Award
2012 Recipients: Jennie Catherine Minor

History Department Awards

Phi Alpha Theta
2012 Inductees: Thomas C. Ball, Elsa R. Deutschbein, Vanessa L. Jakse, J L. Shaffer, Julie A. Thompson, and Ethan Tope

Dorothy Garrett Martin Merit Award in History
2012 Recipient: Julie A. Thompson

Lindsay-Crane Center for Writing and Literature Awards

ECHO Student Literary Regional Competition
2012 Recipients: Maryann Hudak (first place poetry), Linda McConnell (first place fiction), Maryann Hudak (first place creative nonfiction), Sarah Pavolko (second place fiction), Robert Maganja (second place creative nonfiction), Bonny Kessinger (third place fiction), Alexander Gill (third place creative non fiction), Alexander Gill (runner up fiction), Matt Margo (honorable mention in poetry)

Fall Ralph and Marion G. Kroehle Contest for Creative Nonfiction
Recipients: Nick Sawatsky (first place), Sarah Pavolko (second place), Alexander Gill (third place), Michelle Allamon (honorable mention), Francesca Luppino (honorable mention)

Vachel Lindsay Poetry Prize
Recipients: Sarah Pavolko (first place), Nathan Hollaway (second place), Grace D’Angelo (third place), Olivia Hess, Margaret Henry (honorable mentions)

Barbara Thompson Contest for Short Fiction
Recipients: Nick Sawatsky (first place), Chelsea Beabout (second place), Sarah Pavolko (third place), Brendan Curtin (honorable mention), Devlin Geroski (honorable mention)

Geoffrey H. Stamm Prize in Formal Poetry
2012 Recipient: Maryann Hudak (Stamm Prize)

Mathematics Department Awards

Erma Bouts Scholarship
2012 Recipient: Zachary P. Mertens

Hiney Mathematics Award
2012 Recipients: Michael N. Carey, Sambid K. Wasti, Ken Jon Yeong

Herbert L. Jones Memorial Award in Mathematics
2012 Recipient: Jennifer M. Long

Music Department Awards

Gertrude Frohring Award
2012 Recipient: Jasmine Marks

Oliver Vine Wilson Smoyer Award
2012 Recipient: Bobby Noel

Alice Crane Williams Award
2012 Recipient: Chris LaBenne

Mary A. Crawford Award
2012 Recipient: Donald Daley

Clarence R. & Alice Seymour Bissell Award
2012 Recipient: Brian Shivers

Marcia Kenyon Bissell Award
2012 Recipients: Alexis Alvarado, Sydney Shawgo

Alice Seymour Bissell/Hiram Women’s Council Award
2012 Recipients: Alexis Alvarado, Chris LaBenne, Jasmine Marks, Brian Shivers

Andrew Hopkins Music Award
2012 Recipient: Brian Shivers

John M. Watson Senior Prize in Music
2012 Recipient: Donald Daley

Nursing Department Awards

Academic Excellence in Nursing Award
2012 Recipient: To Be Announced May 12 at Pinning Convocation

Davina Gosnell Award Service & Leadership in Nursing Award
2012 Recipient:  To Be Announced May 12 at Pinning Convocation

Summit/Portage District Ohio Nurses Association Award
2012 Recipient: To Be Announced May 12 at Pinning Convocation

Delta Xi Chapter, Sigma Theta Tau, International Nursing Honor Society
2012 Recipients: Lindsay Cajka, Roberta Coppedge, Rebecca Crum, Leah Hunter, Hannah Lint, Megan Orosz, Amelia Shrader

Mein Kind Brunhilde Award
2012 Recipient: Leah Hunter

Philosophy Department Awards

Eugene H. Peters Prize in Philosophy
2012 Recipient: Rachel Petrack

Political Science Department Awards

Departmental Honors
2012 Recipient: Joseph Dowling

Psychology Department Awards

Psi Chi Awards, National Honor Society in Psychology
2012 Inductees: Kelly Dunegan, Leah Efferson, Steven Frame, Tamara Guseman, Carly Kidner, Harrison Klucher, Hin Yan Wong, Roseann Zychowski

Psychology and Philosophy Department Awards

The Thomas Wayne Grant Prize
2012 Recipient: Thomas Ball

Psychology and Sociology Department Awards

Jay Michael Schechter Scholarship
2012 Recipients: Leah Efferson, Jeron Harris, Hin Yan Wong

Weekend College Awards

Galen J. Roush Scholarship
2012 Recipients: Heather Gerrets, Ann McKee, Jeremiah Swetel

Enos-West Scholarship
2012 Recipients: Brian Koher, Ellen Nicholson, Joseph Taylor

Ruth E. Skocic Scholarship
2012 Recipient: Lisa Bartlette

Athletic Department Awards

North Coast Athletic Conference – Myrtis E. Herndon Award
2012 Recipient: Kristen Cooney (Softball)

North Coast Athletic Conference – William H. Hollinger Award
Ryan Greenhill (Men’s Soccer)

Donald M. Campbell Memorial Award
2012 Recipient: Ryan Greenhill (Men’s Soccer)

Helen M. Petrosky Award
2012 Recipient: Shaina Bryan (Volleyball)

Charles A. Henry Award
2012 Recipient: Ariel Pund (Volleyball)

NCAC Woman of the Year (Hiram’s nominee)
2012 nominee: Kritsinee Khowcharoen (Women’s Golf)